BMS – Building management system

Co je BMS:

Pojem BMS (building management system) se používá ve spojením s řízením budov ať už hotelů, kanceláří, či domů.

Co BMS nabízí:

BMS umožňuje řízení vytápění, chlazení, vzduchotechniky, osvětlení a stínění. Integrace EPS, EZS, chladících jednotek, frekvenčních měničů a tepelných čerpadel. Díky těmto možnostem BMS nabízí možnost řídit několik prvků najednou a mít tak kompletní přístup k optimalizaci a redukci nákladů na provoz budovy, což velmi usnadňuje její řízení.

O technologiích BMS:

Jednotlivé technologie historicky vznikaly nezávisle na sobě a dá se tvrdit, že v jednotlivých oblastech technologií vznikly různé standardy komunikace, tzv. komunikační protokoly. Například pro osvětlení je nejběžnějším protokolem DALI, pro technologie topení a chlazení se jedná o BACnet protokol, pro sběr a správu dat je využíván protokol M-bus. Takových protokolů existují desítky, ale můžeme směle říci, že co oblast, to protokol. V posledních letech k tomuto ještě přibývají standardy zajišťující bezdrátový přenos dat, například NarrowBand, LoRa, Sigfox. O inteligentní budově můžeme hovořit skutečně až tehdy, pokud bude zajištěna komunikace mezi jednotlivými systémy a jejich protokoly.

Rozhraní pro uživatele:

Rozhraní pro uživatele bude zajišťovat webové rozhraní, které může být dostupné lokálně i vzdáleně. Webové rozhraní může vypadat, jako je návrh na obrázku níže.

Rozhraní také umožňuje nastavit časové intervaly, kdy se má zapnout/vypnout, například vytápění pouze od 7:00 – 18:00 v případě Vaší přítomnosti v budově, či alarmy, když je budova uzamčena.

Jako velké plus je možnost ukládání historických dat. Získáváte tak přehled o energetické náročnosti budovy a snížení nákladů na její provoz, či podklad pro fakturaci nájemníkům budov.

Funkce BMS:

 • Řízení osvětlení (i podle okolního osvětlení, když je přítomno čidlo osvitu)
 • Řízení stínění podle meteostanice nebo čidel osvitu
 • Řízení topení s volbou rychlosti otáček FCU nebo automat
 • Řízení chlazení spojitě 0-100%, ne jen on/off
 • Řízení vzduchotechniky podle časových plánů i manuálně
 • Volba nastavení VRF vnitřní i venkovní jednotky (nastavení směru, top/chlaď)
 • Alarmová konzole – slouží k registraci chyb. Možnost využití pro facility management
 • Trendy – grafy čehokoliv co budeme chtít sledovat (teplota, vlhkost, obsazenost kanceláří podle EZS)
 • Měření energií pokud bude instalováno
 • SCADA/HMI jde o webové rozhraní, pomocí kterého budou data reprezentována
 • Propojení se stávající aplikací iNELS
 • Přístup do webového rozhraní lze vytvořit i pro různé uživatele např. administrátor a běžný uživatel. Nebo podle nájemců.

Pro více informací o tomto produktu nás neváhejte kontaktovat na: info@inels.cz

Napište nám

iNELS Group
Kolbenova 942/38a, 190 00, Praha 9 - Vysočany

+ 420 277 000 700

Vaše osobní údaje odeslané tímto formulářem budou sloužit pouze k řešení Vašeho požadavku. Zásady se zpracováním osobních údajů zde: Ochrana osobních údajů.